Alt om DM

På denne side finder du information om det igangværende DM og de foregående vindere.
Har du yderligere spørgsmål til DM, er du mere end velkommen til at kontakte DM-udvalget på dm@dfsu.dk.

Danmarksmesterskabet i ultimate afholdes 2 gange hvert år. Landet er opdelt af Storebælt i øst og vest i de indledende runder, mens alle hold mødes til midtsæson og finalestævnet.
Indendørs dystes der i dame- og herrerækken og sæsonen varer normalt fra oktober til marts. I udendørs dystes i dame-, herre- og mix-rækken, og sæsonen varer normalt fra april til september.

Er du interesseret i statistik og regler om afholdelse af finalestævnet? Se her.

Tryk her for at komme direkte til reglerne.

Tryk her for at komme direkte til information vedr. overordnet struktur for DM.

TILMELD HOLD

INDRAPPORTER RESULTAT

SE STRUKTUR

SE SPIRITSCORE

Udendørs DM 2018

Tryk her for at se Spirit pointliste

Datoer:
12. Maj: 1. DM runde ØST (KFK – Valbyparken)
13. Maj: 1. DM runde VEST (Aarhus)
Resultater 1. DM runde

10. juni: Midtsæson (Odense) – kampprogram

19. august: 2. DM runde ØST (Hucks – Valbyparken) – kampprogram
19. august: 2. DM rund VEST (Tørring) – kampprogram

8.-9. sep: Finalestævne (Vivild Gymnastik- & Idrætsefterskole)

Tilmeldte hold damerækken:
Aarhus Universitets Ultimate
DTU
KFK

Tilmeldte hold Openrække:

Link til stillingsoversigt

Aalborg Dinosaurs
Aarhus 1
Aarhus 2
AUC Mojn
Cph Hucks
DTU
FUK
KFK
KFK Pirates
Odense Discflyers
Ragnarok 1
Ragnarok 2
Tørring Disccontrol

Tilmeldte hold Openrække 2. div:
Kockums Ultimate
Herning Vipers
Skovklosteret

2017
1. Hucks
2. Dragons
3.

2016
1. Hucks
2. Aarhus
3. KFK

2015
1. ?
2. ?
3. ?

2017
1. Ragnarok
2. KFK
3. Aarhus

2016
1. Ragnarok
2. KFK
3. Aarhus

2015
1. Ragnarok
2. KFK
3. ?

2017
1. KFK
2. Cph Spinners

2016
1. Aarhus
2. ?

2018
1. Ragnarok
2. KFK
3. Tørring Disccontrol
Stillingsoversigt alle hold
Spiritscore alle hold

2017
1. Tørring Disccontol
2. Aarhus

2016

2015
1. KFK
2. Aarhus
3. Tørring

2018
1. Ultimate Dragons
2. Syddanske Piger 2
3. KFK
Stillingsoversigt alle hold
Spiritscore alle hold

2017
1. KFK
2. Dragons
3.

2016
1. Aarhus
2. Hucks
3.

2015
1. Hucks
2. Aarhus
3. Aalborg

2018
Damerækken:
1. Cph Spinners
2. Cph Hucks
3. Aarhus Ultimate
Spiritscore alle hold

Openrækken:
1. Ragnarok
2. Thrown
3. Aarhus Ultimate
Spiritscore alle hold