Primary links

DM indendørs 2015/16

Denne side opdates løbende med nyt om indendørs DM i ultimate 2015/2016. Datoerne kan også altid findes i kalenderen via menuen herover. 

Kampprogram følger fra DM-udvalget (dm [at] dfsu [dot] dk)   

Husk at indberette resultater og spirit på www.resultat.dfsu.dk 
Guide til indberetning af spirit  

Styr på indendørsreglerne, stall count og hvor udkastet skal tages fra? Læs indendørsreglerne her

 

Siden er sidst opdateret 12. februar 2016.  

 

De 30 deltagende hold

Open Vest: Aarhus, Tørring 1, Tørring 2, Mojn, Aalborg 1, Aalborg 2, Flying Vipers, Discflyers 1, Discflyers 2 og Vivild Efterskole (i første omgang kun til 1. runde)

Dame Vest: Aarhus, Tørring, Mojn, Aalborg, Discflyers

Open Øst: KFK 1, KFK 2, Hucks 1, Hucks 2, Frederikssund 1, Frederikssund 2, Skovklostret 1, Skovklostret 2, Dragons, Ragnarok, DTU Ultimate, Spinners, Aabenraa Aabenraa 

Dame Øst: KFK, Hucks 1, Hucks 2  

 

Struktur for sæsonen

Læs strukturen her (opdateret 11. nov.) 

1. DM-runde
Vest: 15. november i Tørring. InvitationKampprogram dame og herre vestKampe markeret med sort er kampe i Vest1, grøn er Vest2, rød er damekampe. Hal  1 er gymnasiehallen og hal 2 Gudenåcentret.

Øst: Fordelt over to dage, 15. nov. (Prismen, Amager) og 22. nov. (Frederikssund) Vært KFK.

Følgende klubber skal spille 1. DM-runde d. 15. november i Prismen, Holmbladsgade 71, København (Amager):

Øst 2: Frederikssund 1, Frederikssund 2, Skovklostret 1, Skovklostret 2, DTU Ultimate. 
Damer: KFK, Hucks 1, Hucks 2. Se kampprogram for damer og herre øst 2-rækken her.

Følgende klubber skal spille 1. DM-runde d. 22. november i Græse Bakkeby Hallen, Højvang 8, 3600 Frederikssund (4 km fra Frederikssund station):

Øst 1: KFK 1, KFK 2, Dragons, Hucks 1, Spinners, Ragnarok, Aabenraa Aabenraa. Se kampprogram for herrekampene i øst 1-rækken.

Her er stillingen efter 1. DM-rundePå linket fremgår det også, hvilke hold der mangler at indberette score. 

 

Midtsæson, 16. januar, Odense

Invitation til midtsæson fra Discflyers findes her, og her er kampprogrammet.

Følgende hold er tilmeldt pr 09-01-2016. Hvis dit hold ikke optræder eller ikke kan deltage, skriv da hurtigst muligt til dm [at] dfsu [dot] dk.

Open 1: KFK 2 – Aabenraa Aabenraa – KFK 1 – Ragnarok – Spinners – Hucks 1 – Dragons – Tørring – Discflyers 1 – Aarhus – Dinosaurs 1 – Mojn Open 2: Skovklostret 1 – Skovklostret 2 – Frederikssund 1 – Frederikssund 2 – DTU Ultimate – Discflyers 2 – Tørring 2 – Kolding – Dinosaurs 2 – Flying Vikings Damer: KFK – Hucks 1 – Hucks 2 – Aarhus – Dinosaurs – Discflyers – Tørring - Mojn

Her er stillingen efter midtsæson.

 

2. DM-runde

Vest: 31. januar i Aarhus - her er invitationen fra Aarhus, og her er kamprogrammet.

Øst: 7. februar kl. 11-17 i København NV. Huck er værter. Grøndal Multicenter: Hvidkildevej 64, 2400 København NV. Hal A og B. Her er invitationen fra Hucks, og her er kampprogrammet.

 

Her er den aktuelle stilling for både Øst og Vest efter 2. DM-runde, og her kan du se den foreløbige spiritscore.

 

 

Finalestævnet

Afholdes d. 26/27 marts i Farum Arena. Læs mere her. Mere information følger.

   

 

Andre danske indendørsturneringer

Talentturnering Vest, 31. oktober, Aarhus
Invitation 
Kampprogram
Resultater

Kong Volmer, 28.-29. november, Farum
Tilmelding
Facebook-event

Furious Five, 20.-21. februar, Odense  
Tilmelding
Facebook-side