Birgit Brunshøj, DFSU Formand takker af..
Nye eventyr venter J
Der var engang et forbund, som var præget af tumult og skiftende formænd. Ved generalforsamlingen i 2008 stod der et DFSU og bare ventede på nye kræfter efter nyansættelsen af Taiyo Jønsson og et nydesignet logo. Jeg kastede mig ud i opgaverne sammen med en helt ny bestyrelse. Mit ønske for DFSU var og er til stadighed at medlemmerne indadtil fornemmer, at der sker noget i forbundet. Taiyo skrev i sit farvel, hvad vi har beskæftiget os med i løbet af de sidste år, så ingen gentagelse nødvendig.
Taiyo og jeg havde et super godt samarbejde, og havde det ikke været for Taiyo, havde jeg nok også kastet håndklædet i ringen for længe siden. Det har ikke været en dans på roser at være formand for DFSU, det har været hårdt arbejde! Der har været mange opgaver som er lykkedes og har givet energi til at gå i gang med næste projekt, men der har også været mange nederlag og mangel på opbakning på forskelligvis. Heldigvis er der fortsat mange ildsjæle i forbundet, som har givet mig energi og hjælp til at fortsætte med at igangsætte projekter, og som har investeret mange timer i forbundet på mange fronter. Tak for det!
Jeg har kun haft fornøjelsen af at arbejdet sammen med den nye sportsadministrator Jesper Gyldendahl Christensen i de sidste 2 måneder, men jeg ved, at der igen er fundet en super kapacitet til arbejdet i DFSU.
Jeg er glad for at have givet ny energi og stabilitet til DFSU igennem de sidste 2½ år. Det er med stor glæde, at jeg overlader formandskabet i DFSU til Martin Therkildsen. Han bliver en fantastisk formand for DFSU og vil føre DFSU videre med stor succes i samarejde med bestyrelsen og den nye sportsadministrator.
|
Tak for tilliden gennem de sidste år og alt godt til jer alle og DFSU fremover! (Husk I er DFSU!) Verden venter, og mine eventyr på den anden side af kloden tager snart sin begyndelse! JBirgit Brunshøj tidligere formand for DFSU |
![]() |


Re: Birgit Brunshøj, DFSU Formand takker af..
Tak for dit hÅrde arbejde. Godt gået!